Prezentujemy nowy numer magazynu społeczno-kulturalnego „Bez Wierszówki” wydawany przez Warmińsko-Mazurski Oddział SDP.
Oddajemy do Waszych rąk numer szczególny, podwójny, bo z dodatkiem specjalnym – wszak weszliśmy w dwudziesty pierwszy rok wydawania naszego czasopisma. Pierwszy numer ukazał się 1 kwietnia 2004 roku. Wydanie podstawowe pozostaje kolorowe, dodatek zaś jest skromny, czarno-biały (koszty), bo wzorowany na pierwszym numerze (ze starym logo SDP). Jest jubileuszowym suplementem do marcowego numeru, ale bogatym w treści.
Przeczytamy w nim wspomnienia pierwszych redaktorów „BW”: Tadeusza Prusińskiego, Jerzego Pantaka i Krzysztofa Panasika oraz Jana Rosłana (autora nazwy oraz nakładcy i zarazem drukarza kilkudziesięciu wydań), a także matki chrzestnej naszego czasopisma, czyli Joanny Wańkowskiej-Sobiesiak. Polecam fragmenty jej tekstu o dyskusji na temat zawodu dziennikarza, jaki opublikowała w pierwszym numerze.
Patrząc na listę autorów ówczesnego miesięcznika, jakim była wtedy „Bez Wierszówki”, nie kryłem zazdrości. Ależ pisaliśmy! Pięknie i „węzłowato”, jak mówiła kiedyś moja nauczycielka z podstawówki – czyli bez pustosłowia i rozwlekłości.
Autorzy potrafili wyrazić swe myśli w wyznaczonej normie znaków, co dziś wielu nastręcza niemały kłopot, bo wychowali się na internecie, który nie ma ośmiu czy szesnastu stron, więc przyjmie każde gadulstwo. Rzadko kiedy tekst przekraczał trzy strony normatywnego maszynopisu, czyli ok. 5,5 tys. znaków, przeważały krótkie i treściwe informacje czy felietony na wiele tematów!
A motywem większości autorów była troska o jakość dziennikarstwa, godność zawodu i utrzymanie miejsc pracy. Dowiadywaliśmy się wiele o regionalnym i krajowym rynku prasowym/medialnym. I tu zgadzam się z Adamem Sochą, że brakuje tej tematyki obecnie. Ale… nie bardzo widzę chętnych do podjęcia tego zadania. Dla przykładu w jubileuszowym dodatku przedrukowujemy skrót artykułu Adama o obecnych zawirowaniach wokół mediów publicznych, jaki zamieściła w ub. roku „Rzeczpospolita”.
Troskę o media i rzetelny przekaz daje też aktualny i rozpaczliwy apel regionalnych rozgłośni radiowych, który uzupełnia tekst Sochy (s.4-5 wydania marcowego) oraz felieton Rosłana o partyjności dziennikarzy.
W dawnej „BW” można przeczytać o istotnych działaniach naszego oddziału SDP – spotkaniach integracyjnych, także sportowych, organizowanych przez różne redakcje i cieszących się sporą frekwencją. Broniliśmy też solidarnie kolegów zmagających się z oskarżeniami na podstawie paragrafu 212 – walczyliśmy o jego wyrzucenie z kodeksu karnego. Aktualne do dziś. Podobnie jest z nowelizacją prawa prasowego i statusem zawodu dziennikarza. O analizy bliskiego nam rynku medialnego i statusu zawodowego dziennikarzy apeluję do kolegów, którzy jeszcze nie zabierali głosu na łamach BW. Mamy co robić. A za dotychczasową współpracę dziękuję.
Jerzy Pantak, redaktor naczelny
Nowy numer „Bez wierszówki” POBIERZ TUTAJ
Dodatek jubileuszowy POBIERZ TUTAJ