To było 36 spotkań, które pokazały, że światy dziennikarstwa i kultury przenikają się. Dzięki szczerym rozmowom, w kameralnej atmosferze, mogliśmy też poznać ludzi mediów z nieco innej, często nieznanej strony. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich zakończyło cykl wywiadów z dziennikarzami-twórcami kultury „SDP Cafe – podaj dalej…”. Wszystkie odcinki można obejrzeć na kanale SDP na YouTube oraz na portalu sdp.pl.
Dziennikarze często piszą książki, kręcą filmy, ale też organizują wystawy, koncerty, są animatorami kultury, showmanami, mają swoje ukryte pasje. Z drugiej strony jest też spora grupa artystów, którzy w jakiś sposób otarli się o dziennikarstwo, pracowali w mediach, prowadzili audycje, pisali, redagowali. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich postanowiło pokazać takie osoby, stąd narodził się pomysł spotkań z dziennikarzami-twórcami kultury pod hasłem „SDP Cafe – podaj dalej…”. Rozmowy miały się toczyć w atmosferze skłaniającej do szczerości i zwierzeń, jak w nastrojowej kawiarni, przy filiżance dobrej kawy, a formuła „podaj dalej” dawała możliwość zamiany ról – gość w kolejnych odcinkach mógł stać się gospodarzem i zaprosić do programu następną osobę.
Cykl „SDP Cafe – podaj dalej…” rozpoczął 6 września 2021 roku prezes SDP i redaktor naczelny Radia Wnet Krzysztof Skowroński, który w pierwszym odcinku rozmawiał z popularną prezenterką i dziennikarką telewizyjną, ale też autorką książek, Anną Popek. Następnego dnia to ona zaprosiła na spotkanie piosenkarkę, aktorkę i dziennikarką Joannę Rawik. W pierwszym tygodniu gościliśmy jeszcze wokalistę i dziennikarza prowadzącego audycję „Słowem, piosenka” w Radiu dla Ciebie, Piotra Zubka oraz producenta muzycznego i dziennikarza Trójki, Mateusza Krautwursta.
Chcieliśmy pokazać, że wielu ciekawych twórców i szereg interesujących inicjatyw znajdziemy również z dala od Warszawy, dlatego do projektu włączyli się dziennikarze z oddziałów naszego stowarzyszenia z różnych miast Polski.
Redaktor naczelny „Forum Dziennikarzy” Andrzej Klimczak z Oddziału SDP w Rzeszowie opowiadał o swojej fascynacji kulturą regionalną, ludową, która zaowocowała kilkoma książkami. Związki etnografii, muzykologii i dziennikarstwa opisywała Jolanta Danak-Gajda, laureatka prestiżowej Nagrody im. Oskara Kolberga. Z Podkarpacia mieliśmy jeszcze okazję poznać m.in. publicystę Jaromira Kwiatkowskiego oraz poetę Edwarda Bolca, który wykonał swoją autorską piosenkę o czasie pandemii.
Z Warmii i Mazur w „SDP Cafe – podaj dalej…” gościliśmy reportażystkę Joannę Wańkowską-Sobiesiak, autorkę książki „Mazurów klucz tajemnic”. Z tego regionu poznaliśmy także poetę i działacza „Solidarności” Zenona Złakowskiego, animatora imprez kulturalnych w Mrągowie i okolicach Zdzisława Piaskowskiego oraz medioznawcę, specjalistę od komiksów Mateusza Kossakowskiego.
Poeta, redaktor naczelny „Zeszytów Poetyckich”, a także muzyk z Wielkopolski, Dawid Jung przekonywał, że najbliższa okolica może zaskakiwać bogactwem historii. Gdańska dziennikarka, podróżniczka, korespondentka wojenna Maria Giedz z pasją opowiadała o Kurdystanie, a Błażej Torański, pisarz, redaktor naczelny portalu sdp.pl, przybliżył wstrząsające losy dzieci trafiających w czasie wojny do niemieckiego obozu koncentracyjnego przy ul. Przemysłowej w Łodzi, które opisał w książce „Mały Oświęcim”.
Przez „SDP Cafe – podaj dalej…” przewinęło się wiele osób, dla których kolejnym etapem dziennikarskiej kariery było przejście do świata literatury. W rozmowach wzięły udział m.in. Agata Puścikowska, dziennikarka „Gościa Niedzielnego”, autorka popularnych „Wojennych sióstr” oraz Monika Odrobińska, która napisała poruszającą książkę „Dzieci wygnane. Tułacze losy małych Polaków w czasie II wojny światowej”.
Cykl łączył pokolenia, różne gatunki dziennikarskiej i artystycznej aktywności. Przy „kawiarnianym” stoliku gościła Barbara Sułek-Kowalska, wychowawczyni wielu dziennikarzy, a w kolejnych odcinkach w ogniu pytań znaleźli się GrubSon, którego utwór „Na szczycie” był pierwszym polskim hiphopowym kawałkiem z ponad 100 milionami wyświetleń na YouTube, i jego muzyczni koledzy: Jarecki i DJ BRK. Co ciekawe, cała trójka tych popularnych muzyków prowadzi swoje audycje w rozgłośniach radiowych.
Bogata była tematyka spotkań. W skomplikowany świat odbioru i opisywania sztuki współczesnej wprowadzili widzów malarka, krytyk sztuki i dziennikarka Radia Poznań Krystyna Różańska-Gorgolewska oraz dyrektor warszawskiego Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski Piotr Bernatowicz. Dzięki rozmowie z Elżbietą Ruman mogliśmy poznać tajniki medycyny św. Hildegardy, która jest pasją tej dziennikarki radiowej i telewizyjnej.
Nie brakowało szczerych wyznań. O trudnej historii Bałkanów, naznaczonych piętnem wojny, mówiła nie kryjąc emocji Dominika Ćosić w rozmowie z Magdaleną Uchaniuk. Popularny telewizyjny dziennikarz sportowy Przemysław Babiarz tłumaczył Annie Popek dlaczego po szkole teatralnej nie podążył ścieżką kariery aktorskiej. Podróżnik, autor książek i programów telewizyjnych Wojciech Cejrowski zwierzył się Krzysztofowi Skowrońskiemu ze swojego marzenia zagrania w teatrze i zdradził jaka byłaby jego wymarzona rola.
Ostatnim gościem w „SDP Cafe – podaj dalej…” był muzyk, dziennikarz i autor programów telewizyjnych Jan Pospieszalski. Opowiadał on Elżbiecie Ruman nie tylko o tym jak to się stało, że ze sceny szedł do telewizyjnego studia, ale również wyznał jaką specjalizację wybrał w liceum plastycznym. Nie zabrakło też pytań o program „Warto rozmawiać”, który niespodziewanie został zdjęty z anteny Telewizji Polskiej oraz o nowe przedsięwzięcia medialne.
Wszystkie 36 odcinki cyklu są dostępne na kanale SDP na YouTube (TUTAJ) i na portalu sdp.pl (TUTAJ). Na stronie stowarzyszenia, pod filmami, można też obejrzeć fotoreportaże ze spotkań.
Prezes SDP Krzysztof Skowroński podsumowuje „SDP Cafe – podaj dalej…” TUTAJ.
Partnerzy:
Fundacja Kulturalna Polska, Fundacja Solidarności Dziennikarskiej
Patroni medialni:
TV Republika, „Sieci”, wPolityce.pl, „Do Rzeczy”, Radio Wnet, „Kurier Wnet” waw4free.pl, „Informator Stolicy”, kulturalni.pl, „Bez Wierszówki”, „Forum Dziennikarzy”
Projekt „Dziennikarze-twórcy kultury” finansowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszy Promocji Kultury