Bohaterką kolejnego odcinka „SDP Cafe” będzie Teresa Kaczorowska, pisarka, poetka, animatorka kultury. Na premierę rozmowy, którą przeprowadziła Hanna Karp, publicystka, medioznawca, zapraszamy 17 listopada o godz. 19 na portalu sdp.pl i na kanale stowarzyszenia na YouTube.
W zaledwie kilku zdaniach trudno jest przybliżyć postać Teresy Kaczorowskiej. Nie tylko pisze książki, artykuły publicystyczne, z reporterską dociekliwością zgłębia tematy historyczne, tworzy poezję, ale też zajmuje się promocją kultury. Jej działalność w Stowarzyszeniu Dziennikarzy Polskich jest bardzo dobrze znana, od dziesięciu lat jest bowiem szefową Klubu Publicystyki Kulturalnej SDP. To tylko jedna z wielu jej aktywności na polu popularyzacji kultury. Teresa Kaczorowska pełni też funkcję prezeski Związku Literatów na Mazowszu i redaktor naczelnej periodyku „Ciechanowskie Zeszyty Literackie”. Jest organizatorką szeregu imprez, takich jak Ciechanowska Jesień Poezji, czy Międzynarodowy Festiwal M.K. Sarbiewskiego, przez wiele lat była dyrektorką Powiatowego Centrum Kultury i Sztuki im. Marii Konopnickiej w Ciechanowie.
Nasz gość w „SDP Cafe” może się również poszczycić bogatym dorobkiem literackim. Teresa Kaczorowska wydała siedem zbiorów wierszy, jej poezję tłumaczono na wiele języków: angielski, portugalski, norweski, niemiecki, ukraiński, litewski, węgierski, czeski, serbski, bułgarski. Napisała kilkanaście książek, w tym poświęconych m.in. zbrodni katyńskiej, czy Obławie Augustowskiej. Jest autorką sztuki scenicznej „Maria Konopnicka. Czarodziejka osobliwa” oraz poetyckich „Listów do Marii Konopnickiej z lat 2010-2020”. A ponieważ obchodzimy właśnie, ogłoszony przez Sejm, Rok Marii Konopnickiej, w 180. rocznicę jej urodzin, można się więc spodziewać, że postać poetki będzie jednym z tematów rozmowy z Teresą Kaczorowską w „SDP Cafe”.
Druga edycja „SDP Cafe” to przygotowany przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich cykl 15 rozmów dziennikarzy z twórcami kultury. Odwiedzamy ich z kamerą w domach, pracowniach lub zapraszamy do naszej „kawiarenki” w Domu Dziennikarza przy ul. Foksal w Warszawie.
Projekt dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury oraz Narodowego Centrum Kultury.
Partnerzy medialni:
Do Rzeczy, Sieci, wPolityce.pl, Radio Wnet, Informator Stolicy, portal Waw4free, Bez wierszówki, Forum Dziennikarzy