"Pamiętamy Marię Kirvesniemi, tę trzykrotnie 38 - letnią mistrzynię olimpijską" - Włodzimierz Szaranowicz, tv
 
Dom Artysty w Głuchołazach
Fot. Łukasz Winiarski
r 1 listopada 2021

We wrześniu 2021 roku w Głuchołazach w województwie opolskim zakończono prace remontowe zabytkowego budynku, w którym funkcjonować będzie Dom Artysty – miejsce dla ludzi z pasją, którzy cenią sobie spokój, przyrodę i towarzystwo innych z podobnymi zainteresowaniami. W Domu Artysty odbywać będą się prezentacje, koncerty, prelekcje, plenery. Pozwolą one na propagowanie sztuki i kultury wśród społeczności lokalnej oraz przybywających do Głuchołaz turystów. Artyści mogą już rezerwować pokoje na rok 2022.

W budynku zostały przygotowane pracownie, pomieszczenia rekreacji fizycznej, sale wystawiennicze, sala wielofunkcyjna z jadalnią, pokoje pracy twórczej oraz mini SPA. W obiekcie na powierzchni  548 m2 znajduje się łącznie dziewięć pokoi, które są przeznaczone dla maksymalnie 22 osób. Dom usytuowany jest w Parku Zdrojowym w Głuchołazach przy Górnym Stawie, na zboczu Przedniej Kopy (zwanej Górą Parkową), na którą prowadzą liczne szlaki turystyczne, ścieżki spacerowe i trasy rowerowe, a natura zachwyca swą różnorodnością i unikalnością – cały obszar należy do sieci Natura 2000 ze względu na unikalne siedliska roślinne oraz gatunki zwierząt zamieszkujących te tereny.

Budynek, w którym obecnie znajduje się Dom Artysty, pierwotnie nazywany Waldschule, wybudował hrabia Franz von Ballestrem w 1909 roku na terenie ośrodka Waldesruh, który wraz z przyległymi ziemiami, lasem i stawem (11 hektarów) zakupił w 1908 roku. Istniejący budynek Waldesruh hrabia przeznaczył na pobyty wczasowe pracowników swoich kopalń i hut, a dla ich dzieci wybudował leśną szkołę (Waldschule). Hrabia Franz von Ballestrem z Pławniowic (prezydent Reichstagu w latach: 1898-1906) dużą wagę przywiązywał do spraw socjalnych i zdrowotnych.Do leśnej szkoły zjeżdżały dzieci pracowników ze Śląska w okresie od maja do  października na czas dwóch tygodni w grupach składających się z 40 dzieci w wieku 12-14 lat osób. W latach 20-tych XX wieku ośrodek został udostępniony siostrom zakonnym, które prowadziły Caritasheim ST. Theresia.

Po II wojnie światowej budynek przejął Fundusz Wczasów Pracowniczych i prowadził w nim pensjonat wczasowy pod nazwą Górnik, a później Dom Wczasowy Zacisze. Od lat 90-tych XX wieku budynek stał pusty i niszczał.

W 2014 r. Fundacja Benevolens otrzymała budynek w użytkowanie, celem prowadzenia w nim działalności statutowej, pod warunkiem jego odbudowy i stworzenia miejsca otwartego dla szerszych grup społecznych. Odbudowa rozpoczęła się w 2017 roku, wtedy to Fundacja Benevolens wraz z partnerami: Związkiem Polskich Artystów Plastyków okręg opolski, Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich oddział w Katowicach, Fundacją Dla Dziedzictwa oraz Fundacją Ballestrem; podjęła się realizacji projektu pn. „Ochrona dziedzictwa kulturowego w Parku Zdrojowym w Głuchołazach poprzez remont zabytkowego pensjonatu„, współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach RPO WO 2014-2020. W ramach projektu została zrealizowana kompleksowa odbudowa, wraz z przebudową wnętrz budynku, ale z zachowaniem bryły i zewnętrznego charakteru. Budynek został wyposażony w windę wewnętrzną i dostosowany do osób z niepełnosprawnościami.

Całość kosztowała 3 968 517,50 zł. Wartość dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego wyniosła 3 171 007,97 zł, a z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 80 000,00 zł. Fundacja Benevolens uzyskała dofinansowanie aplikując w ogłoszonych konkursach. Opracowane wnioski uzyskały wysoką punktację na etapie oceny merytorycznej., w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, poddziałanie „Dziedzictwo kulturowe i kultura” oraz Promesa MKiDN 2020.

Fundacja Benevolens powstała w 2014 roku. Od samego początku jest zaangażowana w ochronę zabytków i przyrody oraz szeroko pojętą działalność kulturalną i wolontariacką. Nowo powstały Domu Artysty będzie przestrzenią dla pracy twórczej i wypoczynku. Organizowane będą plenery malarskie i rzeźbiarskie, koncerty, wystawy, spotkania autorskie, prelekcje i warsztaty.

Dom Artysty znajduje się przy ulicy Parkowej 12 w Głuchołazach. Rezerwacje przyjmowane są telefonicznie: 516 160 993 lub mailowo biuro@benevolens.eu

Fot. Łukasz Winiarski